Anasayfa

COVID-19 Aşı Kartı, COVID-19 aşısı olan kişilere verilen, aşıların yapıldığı tarihler, aşının tıbbi adı ve üreticisi gibi bilgilerin yanı sıra doğrulanabilir karekod içeren turkuaz renkteki karttır.

AB uyumlu Sağlık Pasaportu, güvenilir kaynaklardan alınan doğrulanabilir bağışıklık, aşı ve PCR testi sonuçlarının, seyahat amacı ile denetleyicilere sunulması için tasarlanmış, AB Digital COVID Certificate standardına uyumlu sertifikalardır. Bu sertifikaların üzerinde bulunan karekodlar AB tarafından kendi web sitelerinde yayınlanan “Digital COVID Certificate karekod” standardına uygun olarak üretilmektedir.

Aşı Kartı;

  1. e-Nabız web sitesi üzerinden “COVID-19” menüsünden“COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek
  2. e-Nabız mobil uygulaması üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsünden “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek
  3. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “Covid-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden oluşturulabilmektedir.

AB uyumlu sağlık pasaportu; e-Nabız web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden “COVID-19” menüsünün ardından “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” sekmesine girerek AB uyumlu aşı, test ve bağışıklık sertifikaları oluşturulabilmektedir.

Kabul edilen sertifikalar ülke politikalarına göre değişiklik göstermekte olup, AB Digital COVID Certificate programına dahil olan ülkelerde aşı, bağışıklık ve PCR testi için AB uyumlu sağlık pasaportuna ihtiyaç duyulmaktadır. Programa dahil olmayan diğer ülkelerde aşı kartı üzerindeki karekod online olarak doğrulanabildiği için yeterli olacaktır. Ancak burada ülkelere giriş düzenlemeleri ilgili siteler ya da yayınlar üzerinden takip edilmelidir.

Aşı kartı üzerinde, aşı uygulaması tamamlanmış kişiler için, Digital COVID Certificate standardına uyumlu karekod bulunduğu gibi, bu sisteme dahil olmayan ülkeler tarafından da doğrulanabilmesi amacıyla ikinci bir karekod bulunmaktadır.

AB Digital COVID Certificate programına katılan ülkeler de AB uyumlu aşı sertifikası geçerli olmaktadır. İlgili programa dahil olan ülkelerin güncel listesi için https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en adresini ziyaret edebilirsiniz.

e-Nabız sistemine giriş yaparak COVID-19 menüsünde yer alan AB Uyumlu Sağlık Pasaportu alanından aşı, test ve bağışıklık sertifikanızı oluşturabilirsiniz.

COVID-19 aşısı olmuş kişiler aşı sertifikası, Son 6 ay (180 gün) içerisinde pozitif PCR test sonucu olan kişiler bağışıklık sertifikası, 72 saat içerisinde negatif PCR test sonucu olan kişiler test sertifikası alabilir.

Aşı sertifikası oluşturulabilmesi için yurt dışında olunan aşıların T.C. Kimlik numarasına işlenmesi gerekmektedir. Aşıların işlenebilmesi için İl/İlçe Sağlık Müdürlüklerine dilekçe ve ekinde aşı olduğunu kanıtlar belge ile başvuru yapılmalıdır.

Bağışıklık sertifikası oluşturulabilmesi için pozitif test sonucunuzun üzerinden 180 gün geçmemiş olması gerekmektedir.

Test sertifikası oluşturabilmeniz için negatif test sonucunuzun üzerinden 72 saat geçmemiş olması gerekmektedir.

HealthPass uygulaması aşı, test ve bağışıklık sertifikalarınızı uluslararası standartlarda saklayabileceğiniz ve seyahat esnasında kolaylıkla kullanabileceğiniz bir uygulamadır. e-Nabız uygulaması üzerinden aşı, test ve bağışıklık bilgilerinizi HealthPass uygulamasına aktarıp sertifikaya dönüştürebilir, ürettiğiniz sertifikaları telefonunuz üzerinde güvenli şekilde saklayabilirsiniz.

HealthPass mobil uygulaması üzerinden AB Digital COVID Certificate programına dahil ülkeler tarafından üretilmiş tüm sertifikaları doğrulayabilir ve geçerliliğini kontrol edebilirsiniz.

HealthPass, uluslararası seyahatin hızlı ve güvenilir şekilde ilerlemesi ve ülkeler arası pandemi ile mücadeledeki iş birliklerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Digital COVID Certificate standardı ile uyumludur. Test, aşı, bağışıklık verilerinin laboratuvarlar, denetleyiciler ve yolcular arasındaki güvenli akışını yönetmeyi ve doğrulamayı hedeflemektedir.

HealthPass uygulaması üzerinden yalnızca e-Nabızdan alınan AB uyumlu aşı, test ve bağışık sertifikalarının üzerinde bulunan karekod okutulmaktadır.

Evet, aileniz veya yakınlarınızın sertifikalarını sağlık cüzdanınıza ekleyebilir ve dijital ortamda güvenle saklayabilirsiniz.

HealthPass mobil uygulamasını kullanmak zorunlu değildir. Sertifikanızın PDF halini çıktı alabilir veya dijital ortamda taşıyabilirsiniz. HealthPass uygulaması AB uyumlu aşı, test ve bağışıklık sertifikalarınızı uluslararası standartlarda saklayabilmeniz ve seyahat esnasında kolaylıkla kullanabilmeniz için pratik ve güvenli bir alternatif yol sağlayabilir.